Ola Hobber Nilsen fikk Europaligakamp

0
1580
Ola Hobber Nilsen

To norske dommere skal ut med sine team i Europaligaen førstkommende torsdag. For Ola Hobber Nilsen er dette debuten på et nytt nivå i Europa.

Tekst: Tore Myrberg

Kampen han er satt opp i er oppgjøret mellom FC Sheriff Tiraspol og FC Fastav Zlín. Kampen går i Moldova.

Lagene spiller i samme gruppe som København, og Sheriff er favoritter. Med seier har de store muligheter til å gå videre fra gruppa. Motstanderen Fastav Zlín må vinne om de skal ha noen muligheter videre.

1) Jevn og god dømming

Hobber Nilsen kan vise til stabil dømming gjennom hele sesongen, og er her hjemme blitt belønnet med å skulle dømme cupfinalen mellom Lillestrøm og Sarpsborg 08.

I sommer ble det både kvalifiseringskamp til Europaligaen og Champions League, og ikke minst oppdrag som fjerdedommer i EM-finalen i G19 mellom Portugal og England.

Også for assistentene Tom Harald Grønevik og Geir Isaksen er Europaligaen et nivå de ikke har dømt på tidligere.

Ekstra assistentdommere er Kai Erik Steen og Tom Harald Hagen, mens Øystein Ytterland er fjerdedommer.

2) Moen til Hvitrussland

Også Svein Oddvar Moen er tildelt oppdrag i Europaligane. Han skal til Hvitrussland for å dømme BATE Borisov – FK Crvena Zvezda.

Med seg som assistentdommere har han Kim Thomas Haglund og Magnus Lundberg. Ekstra assistentdommere er Tore Hansen og Espen Eskås, mens Jan Erik Engan er fjerdedommer.

Her er dommerne i torsdagens kamper, hvor kampene er listet etter starttidspunkt:

Group A, 23 November 2017, 17:00 CET
Astana Arena, Astana (KAZ)
FK Astana – Villarreal CF
Referee: Gediminas Mažeika (LTU)
Assistant Referee 1: Vytautas Šimkus (LTU)
Assistant Referee 2: Vytenis Kazlauskas (LTU)
Additional Assistant Referee 1: Manfredas Lukjancukas (LTU)
Additional Assistant Referee 2: Robertas Valikonis (LTU)
Fourth Official: Dovydas Sužiedėlis (LTU)
UEFA Referee Observer: Miroslav Vitković (CRO)
UEFA Delegate: Scilla Gennaro (ITA)

Group F, 23 November 2017, 19:00 CET
Stadion Lokomotiv, Moskov (RUS)
Lokomotiv Moskva – FC København
Referee: Javier Estrada Fernández (ESP)
Assistant Referee 1: Miguel Martínez Munuera (ESP)
Assistant Referee 2: Teodoro Sobrino Magán (ESP)
Additional Assistant Referee 1: Jesús Gil Manzano (ESP)
Additional Assistant Referee 2: Ricardo De Burgos Bengoetxea (ESP)
Fourth Official: Javier Aguilar Rodríguez (ESP)
UEFA Referee Observer: Andrejs Sipailo (LVA)
UEFA Delegate: Charles Schaack (LUX)

Group G, 23 November 2017, 19:00 CET
Stadion Města Plzně, Plzeň (CZE)
FC Viktoria Plzeň – FCSB
Referee: Ivan Bebek (CRO)
Assistant Referee 1: Goran Pataki (CRO)
Assistant Referee 2: Miro Grgić (CRO)
Additional Assistant Referee 1: Mario Zebec (CRO)
Additional Assistant Referee 2: Goran Gabrilo (CRO)
Fourth Official: Ivica Modrić (CRO)
UEFA Referee Observer: Kaj Østergaard (DEN)
UEFA Delegate: Mark Evans (WAL)

Group G, 23 November 2017, 19:00 CET
Luzern Arena, Lucerne (SUI)
FC Lugano – Hapoel Beer-Sheva
Referee: Harald Lechner (AUT)
Assistant Referee 1: Andreas Heidenreich (AUT)
Assistant Referee 2: Maximilian Kolbitsch (AUT)
Additional Assistant Referee 1: Alexander Harkam (AUT)
Additional Assistant Referee 2: Julian Weinberger (AUT)
Fourth Official: Andreas Staudinger (GER)
UEFA Referee Observer: Nikolay Ivanov (RUS)
UEFA Delegate: Claus Christensen (DEN)

Group H, 23 November 2017, 19:00 CET
RheinEnergieStadion, Cologne (GER)
1. F Köln 01/07 – Arsenal FC
Referee: Vladislav Bezborodov (RUS)
Assistant Referee 1: Valeri Danchenko (RUS)
Assistant Referee 2: Maksim Gavrilin (RUS)
Additional Assistant Referee 1: Kirill Levnikov (RUS)
Additional Assistant Referee 2: Igor Fedotov (RUS)
Fourth Official: Aleksei Lunev (RUS)
UEFA Referee Observer: Stefan Messner (AUT)
UEFA Delegate: Adonis Prokopíou (CYP)

Group H, 23 November 2017, 19:00 CET
Borisov Arena, Borisov (BLR)
BATE Borisov – FK Crvena Zvezda
Referee: Svein Oddvar Moen (NOR)
Assistant Referee 1: Kim Thomas Haglund (NOR)
Assistant Referee 2: Magnus Lundberg (NOR)
Additional Assistant Referee 1: Tore Hansen (NOR)
Additional Assistant Referee 2: Espen Eskås (NOR)
Fourth Official: Jan Erik Engan (NOR)
UEFA Referee Observer: Raymond Ellingham (WAL)
UEFA Delegate: Boris Stankov (BUL)

Group I, 23 November 2017, 19:00 CET
Stadion Salzburg, Salzburg (AUT)
FC Salzburg – Vitória SC
Referee: Andrew Dallas (SCO)
Assistant Referee 1: Graeme Stewart (SCO)
Assistant Referee 2: Jordan Stokoe (SCO)
Additional Assistant Referee 1: Donald Robertson (SCO)
Additional Assistant Referee 2: Nicholas Walsh (SCO)
Fourth Official: Alastair Mather (SCO)
UEFA Referee Observer: Eugen Strigel (GER)
UEFA Delegate: Artur Azaryan (ARM)

Group I, 23 November 2017, 19:00 CET
Konya Büyükşehir Belediye Stadium, Konya (TUR)
Konyaspor Kulübü – Olympique de Marseille
Referee: Sergei Karasev (RUS)
Assistant Referee 1: Anton Averianov (RUS)
Assistant Referee 2: Tikhon Kalugin (RUS)
Additional Assistant Referee 1: Sergei Lapochkin (RUS)
Additional Assistant Referee 2: Sergei Ivanov (RUS)
Fourth Official: Igor Demeshko (RUS)
UEFA Referee Observer: Domenico Messina (ITA)
UEFA Delegate: Kris Bellon (BEL)

Group J, 23 November 2017, 19:00 CET
Estadio de San Mamés, Bilbao (ESP)
Athletic Club – Hertha BSC
Referee: Paolo Tagliavento (ITA)
Assistant Referee 1: Alessandro Costanzo (ITA)
Assistant Referee 2: Matteo Passeri (ITA)
Additional Assistant Referee 1: Paolo Valeri (ITA)
Additional Assistant Referee 2: Marco Guida (ITA)
Fourth Official: Elenito Giovanni Di Liberatore (ITA)
UEFA Referee Observer: Vladimir Antonov (MDA)
UEFA Delegate: Scott Struthers (SCO)

Group J, 23 November 2017, 19:00 CET
Jämtkraft Arena, Östersund (SWE)
Östersunds FK – FC Zorya
Referee: Kevin Blom (NED)
Assistant Referee 1: Rob van de Ven (NED)
Assistant Referee 2: Charles Schaap (NED)
Additional Assistant Referee 1: Siemen Mulder (NED)
Additional Assistant Referee 2: Allard Lindhout (NED)
Fourth Official: Hessel Steegstra (NED)
UEFA Referee Observer: Stefano Podeschi (SMR)
UEFA Delegate: Roxana Berceanu (ROU)

Group K, 23 November 2017, 19:00 CET
Stadio Olimpico, Rome (ITA)
SS Lazio – SBV Vitesse
Referee: Ali Palabıyık (TUR)
Assistant Referee 1: Çem Satman (TUR)
Assistant Referee 2: Serkan Olguncan (TUR)
Additional Assistant Referee 1: Halil Umut Meler (TUR)
Additional Assistant Referee 2: Barış Şimşek (TUR)
Fourth Official: Ceyhun Sesigüzel (TUR)
UEFA Referee Observer: Peter Fröjdfeldt (SWE)
UEFA Delegate: José Guilherme Aguiar (POR)

Group K, 23 November 2017, 19:00 CET
Stade de Nice, Nice (FRA)
OGC Nice – SV Zulte Waregem
Referee: Luca Banti (ITA)
Assistant Referee 1: Andrea Crispo (ITA)
Assistant Referee 2: Fabiano Preti (ITA)
Additional Assistant Referee 1: Massimiliano Irrati (ITA)
Additional Assistant Referee 2: Daniele Doveri (ITA)
Fourth Official: Filippo Meli (ITA)
UEFA Referee Observer: Erol Ersoy (TUR)
UEFA Delegate: Oleg Harlamov (EST)

Group L, 23 November 2017, 19:00 CET
Lerkendal Stadion, Trondheim (NOR)
Rosenborg BK – Real Sociedad
Referee: Daniel Stefański (POL)
Assistant Referee 1: Marcin Boniek (POL)
Assistant Referee 2: Dawid Igor Golis (POL)
Additional Assistant Referee 1: Bartosz Frankowski (POL)
Additional Assistant Referee 2: Zbigniew Dobrynin (POL)
Fourth Official: Krzysztof Myrmus (POL)
UEFA Referee Observer: Boško Jovanetić (SRB)
UEFA Delegate: Kieran O’Connor (WAL)

Group L, 23 November 2017, 19:00 CET
St. Petersburg Stadion, St. Petersburg (RUS)
FC Zenit – FK Vardar
Referee: Bart Vertenten (BEL)
Assistant Referee 1: Rien Vanyzere (BEL)
Assistant Referee 2: Thibaud Nijssen (BEL)
Additional Assistant Referee 1: Lawrence Visser (BEL)
Additional Assistant Referee 2: Bram Van Driessche (BEL)
Fourth Official: Yves De Neve (BEL)
UEFA Referee Observer: Miroslav Liba (CZE)
UEFA Delegate: Bernhard Neuhold (AUT)

Group A, 23 November 2017, 21:05 CET
Netanya Municipal Stadium, Netanya (ISR)
Maccabi Tel-Aviv – SK Slavia Praha
Referee: István Kovács (ROU)
Assistant Referee 1: Vasile Florin Marinescu (ROU)
Assistant Referee 2: Ovidiu Artene (ROU)
Additional Assistant Referee 1: Ionuț Marius Avram (ROU)
Additional Assistant Referee 2: Horatiu Fesnic (ROU)
Fourth Official: Alexandru Cerei (ROU)
UEFA Referee Observer: Manuel Enrique Mejuto González (ESP)
UEFA Delegate: Vasko Dojčinovski (MKD)

Group B, 23 November 2017, 21:05 CET
Stadion FK Partizan, Belgrade (SRB)
FK Partizan – BSC Young Boys
Referee: Tamás Bognár (HUN)
Assistant Referee 1: Balázs Buzás (HUN)
Assistant Referee 2: Theodoros Georgiou (HUN)
Additional Assistant Referee 1: Ádám Farkas (HUN)
Additional Assistant Referee 2: Péter Solymosi (HUN
Fourth Official: Péter Kóbor (HUN)
UEFA Referee Observer: Alfredo Trentalange (ITA)
UEFA Delegate: Emil Ubias (CZE)

Group B, 23 November 2017, 21:05 CET
Elbasan Arena, Elbasan (ALB)
KS Skënderbeu – FC Dynamo Kyiv
Referee: Oliver Drachta (AUT)
Assistant Referee 1: Roland Brandner (AUT)
Assistant Referee 2: Stefan Kühr (AUT)
Additional Assistant Referee 1: Manuel Schüttengruber (AUT)
Additional Assistant Referee 2: Dieter Muckenhammer (AUT)
Fourth Official: Roland Riedel (AUT)
UEFA Referee Observer: Rodger Gifford (WAL)
UEFA Delegate: Ionel Piscanu (ROU)

Group C, 23 November 2017, 21:05 CET
Estádio Municipal de Braga, Braga (POR)
Sporting Braga – 1899 Hoffenheim
Referee: Andre Marriner (ENG)
Assistant Referee 1: Stephen Child (ENG)
Assistant Referee 2: Lee Betts (ENG)
Additional Assistant Referee 1: Robert Madley (ENG)
Additional Assistant Referee 2: Kevin Friend (ENG)
Fourth Official: Ian Hussin (ENG)
UEFA Referee Observer: Charles Agius (MLT)
UEFA Delegate: Rudolf Zavrl (SVN)

Group C, 23 November 2017, 21:05 CET
Ludogorets Arena, Razgrad (BUL)
PFC Ludogorets – İstanbul Başakşehir
Referee: Miroslav Zelinka (CZE)
Assistant Referee 1: Ondřej Pelikán (CZE)
Assistant Referee 2: Jan Paták (CZE)
Additional Assistant Referee 1: Radek Příhoda (CZE)
Additional Assistant Referee 2: Karel Hrubeš (CZE)
Fourth Official: Jiří Moláček (CZE)
UEFA Referee Observer: Kaj Natri (FIN)
UEFA Delegate: Jovan Šurbatović (SRB)

Group D, 23 November 2017, 21:05 CET
Olympic Athletic Center of Athens «Spyros Louis», Athens (GRE)
AEK Athens – HNK Rijeka
Referee: Mattias Gestranius (FIN)
Assistant Referee 1: Jan-Peter Aravirta (FIN)
Assistant Referee 2: Mikko Alakare (FIN)
Additional Assistant Referee 1: Antti Munukka (FIN)
Additional Assistant Referee 2: Dennis Antamo (FIN)
Fourth Official: Jukka Honkanen (FIN)
UEFA Referee Observer: Nuno Alexandre Parreira Castro (POR)
UEFA Delegate: John Taylor (SCO)

Group D, 23 November 2017, 21:05 CET
Stadio Giuseppe Meazza, Milan (ITA)
AC Milan – Austria Wien
Referee: Andris Treimanis (LVA)
Assistant Referee 1: Haralds Gudermanis (LVA)
Assistant Referee 2: Aleksejs Spasjonnikovs (LVA)
Additional Assistant Referee 1: Aleksandrs Golubev (LVA)
Additional Assistant Referee 2: Edgars Malcevs (LVA)
Fourth Official: Raimonds Tatriks (LVA)
UEFA Referee Observer: Neale Barry (ENG)
UEFA Delegate: Ainar Leppänen (EST)

Group E, 23 November 2017, 21:05 CET
Goodison Park, Liverpool (ENG)
Everton FC – Atalanta Bergamasca Calcio
Referee: Jakob Kehlet (DEN)
Assistant Referee 1: Lars Rix (DEN)
Assistant Referee 2: Heine Sørensen (DEN)
Additional Assistant Referee 1: Michael Tykgaard (DEN)
Additional Assistant Referee 2: Jens Maae (DEN)
Fourth Official: Henrik Larsen (DEN)
UEFA Referee Observer: Paulius Malžinskas (LTU)
UEFA Delegate: Rainer Koch (GER)

Group E, 23 November 2017, 21:05 CET
Stade de Lyon, Décines (FRA)
Olympique Lyonnais – Apollon Limassol
Referee: Paweł Raczkowski (POL)
Assistant Referee 1: Michal Obukowicz (POL)
Assistant Referee 2: Tomasz Listkiewicz (POL)
Additional Assistant Referee 1: Tomasz Musiał (POL)
Additional Assistant Referee 2: Tomasz Kwiatkowski (POL)
Fourth Official: Radosław Siejka (POL)
UEFA Referee Observer: Rien Koopman (NED)
UEFA Delegate: Leonid Kaloshin (RUS)

Group F, 23 November 2017, 21:05 CET
Stadionul Sheriff, Tiraspol (MDA)
FC Sheriff Tiraspol – FC Fastav Zlín
Referee: Ola Hobber Nilsen (NOR)
Assistant Referee 1: Tom Harald Grønevik (NOR)
Assistant Referee 2: Geir Isaksen (NOR)
Additional Assistant Referee 1: Kai Erik Steen (NOR)
Additional Assistant Referee 2: Tom Harald Hagen (NOR)
Fourth Official: Øystein Ytterland (NOR)
UEFA Referee Observer: Stávros Tritsónis (GRE)
UEFA Delegate: Álvaro Albino (POR)