Det blir italiensk dommer for Rosenborg, hvitrussisk for Molde og portugisisk dommer for Odd når de skal spille første playoffkamp i jakten på plass i Europaligaen. Ingen norske dommere er plukket ut denne gang, men både Terje Hauge og Rune Pedersen (bildet) skal ut som veiledere.

Mannen som skal lede Steaua Bucuresti og Rosenborg heter Luca Banti. Italieneren har dømt med FIFA-merke på brystet siden 2009, men har ikke klart å ta det siste steget opp i elitegruppa så langt. 41-åringen tilhører imidlertid nivået rett under elite.

Manuel De Sousa er hoveddommer mellom Odd og Borussia Dortmund. Den 40 år gamle portugisiske dommeren er kjent for å dele ut mange gule kort, og har i sine ti siste kamper mellom lag fra forskjellig nasjoner delt ut hele 71 advarsler. Også Sousa tilhører nivået under elite innen FIFA. Kampen mot Odd regner imidlertid som viktig siden det er storlaget Borussia Dortmund som er motstander.

Aleksei Kulbakov fra Hvitrussland er mannen som reiser til Molde for å dømme deres kamp mot Standard Liège. 35-åringen er eneste hvitrusser som jevnlig dømmer i gruppespillet i Europaligaen, og han fikk sitt FIFA-merke tilbake i 2005.

Vi tar også med at både Terje Hauge og Rune Pedersen skal ut på veilederoppdrag i denne runde. Hauge skal se tjekksike Miroslav Zelinka dømme Dinamo Minsk . Salzburg, mens Pedersen skal følge ungarske István Vad i kampen Rabotnicki – Rubin Kazan.

Her er dommeroppsettet. Alle kamper spilles torsdag 20. august:

 

Dinamo Minsk -:-  RB Salzburg
18:00 CET – Brest (BLR)
Dommer: Miroslav Zelinka (CZE)

Assistentdommere: Jan Paták (CZE), Radek Kotik (CZE)

Fjerdedommer: Emanuel Marek (CZE)

UEFA Dommerveileder: Terje Hauge (NOR)

 

Qäbälä -:-  Panathinaikos
18:00 CET – Baku (AZE)
Dommer: Andre Marriner (ENG)

Assistentdommere: Simon Bennett (ENG), Lee Betts (ENG)

Fjerdedommer: Robert Madley (ENG)

UEFA Dommerveileder: Zbigniew Przesmycki (POL)

 

Slovan Liberec -:-  Hajduk Split
19:00 CET – Liberec (CZE)
Dommer: David Fernández Borbalán (ESP)Assistentdommere: Raúl Cabañero Martínez (ESP), Jorge Canelo Prieto (ESP)Fjerdedommer: Pedro Pérez Montero (ESP)

UEFA Dommerveileder: László Vagner (HUN)

 

Zorya -:-  Legia
19:00 CET – Kyiv (UKR)
Dommer: Tasos Sidiropoulos (GRE)Assistentdommere: Damianos Efthymiadis (GRE), Polychronis Kostaras (GRE)Fjerdedommer: Ilias Spathas (GRE)

UEFA Dommerveileder: Juan Fernández Marín (ESP)

 

Ajax Amsterdam -:-  Jablonec
19:00 CET – Amsterdam (NED)
Dommer: Tony Chapron (FRA)Assistentdommere: Hicham Zakrani (FRA), Alexandre Viala (FRA)Fjerdedommer: Wilfried Bien (FRA)

UEFA Dommerveileder: Peter Jones (ENG)

 

Molde FK -:-  Standard Liège
19:00 CET – Molde (NOR)
Dommer: Aleksei Kulbakov (BLR)Assistentdommere: Dzmitry Zhuk (BLR), Aleh Maslianka (BLR)Fjerdedommer: Dzianis Shcharbakou (BLR)

UEFA Dommerveileder: Vítor Melo Pereira (POR)

 

PAOK -:-  Brøndby
19:00 CET – Saloniki (GRE)
Dommer: Alberto Undiano Mallenco (ESP)Assistentdommere: Roberto Díaz Pérez Del Palomar (ESP), Juan Carlos Yuste Jiménez (ESP)Fjerdedommer: Eduardo Prieto Iglesias (ESP)

UEFA Dommerveileder: Adrian Casha (MLT)

 

Krasnodar -:-  HJK Helsinki
19:00 CET – Krasnodar (RUS)
Dommer: Marijo Strahonja (CRO)Assistentdommere: Ivica Modrić (CRO), Dario Vrabec (CRO)Fjerdedommer: Fran Jović (CRO)

UEFA Dommerveileder: Karen Nalbandyan (ARM)

 

Sparta Praha -:-  Thun
19:00 CET – Prague (CZE)
Dommer: Danny Makkelie (NED)Assistentdommere: Mario Diks (NED), Hessel Steegstra (NED)Fjerdedommer: Kevin Blom (NED)

UEFA Dommerveileder: Alexandru Deaconu (ROU)

 

Milsami -:-  St-Étienne
19:30 CET – Chisinau (MDA)
Dommer: Pawel Gil (POL)Assistentdommere: Piotr Sadczuk (POL), Marcin Borkowski (POL)Fjerdedommer: Bartosz Frankowski (POL)

UEFA Dommerveileder: Stefan Messner (AUT)

 

Young Boys -:-  Qarabag
20:00 CET – Berne (SUI)
Dommer: Alon Yefet (ISR)Assistentdommere: Danny Krasikow (ISR), Mahmud Mahagna (ISR)Fjerdedommer: Ziv Adler (ISR)

UEFA Dommerveileder: Lassin Isaksen (FRO)

 

Atromitos -:-  Fenerbahçe
20:00 CET – Athens (GRE)
Dommer: Daniele Orsato (ITA)Assistentdommere: Lorenzo Manganelli (ITA), Andrea Padovan (ITA)Fjerdedommer: Andrea Gervasoni (ITA)

UEFA Dommerveileder: Vladimir Antonov (MDA)

 

Rabotnicki -:-  Rubin Kazan
20:00 CET – Skopje (MKD)
Dommer: István Vad (HUN)Assistentdommere: Peter Berretyán (HUN), László Viszokai (HUN)Fjerdedommer: Sandor Ando-Szabo (HUN)

UEFA Dommerveileder: Rune Pedersen (NOR)

 

Astra -:-  AZ Alkmaar
20:00 CET – Giurgiu (ROU)
Dommer: Slavko Vinčić (SVN)Assistentdommere: Bojan Ul (SVN), Andraž Kovačič (SVN)Fjerdedommer: Dragoslav Peric (SVN)

UEFA Dommerveileder: Jørn West Larsen (DEN)

 

Steaua -:-  Rosenborg
20:00 CET – Bucharest (ROU)
Dommer: Luca Banti (ITA)Assistentdommere: Alessandro Costanzo (ITA), Alfonso Marrazzo (ITA)Fjerdedommer: Daniele Doveri (ITA)

UEFA Dommerveileder: Georgios Bikas (GRE)

 

MSK Žilina -:-  Athletic Club
20:15 CET – Zilina (SVK)
Dommer: Ovidiu Alin Hategan (ROU)Assistentdommere: Octavian Sovre (ROU), Sebastian Eugen Gheorghe (ROU)Fjerdedommer: Sebastian Coltescu (ROU)

UEFA Dommerveileder: William Young (SCO)

 

Altach -:-  Belenenses
20:30 CET – Innsbruck (AUT)
Dommer: Matej Jug (SVN)Assistentdommere: Matej Žunič (SVN), Manuel Vidali (SVN)Fjerdedommer: Dejan Balažič (SVN)

UEFA Dommerveileder: Haim Jakov (ISR)

 

Odd -:-  Borussia Dortmund
20:30 CET – Skien (NOR)
Dommer: Manuel De Sousa (POR)Assistentdommere: Bertino Miranda (POR), Ricardo Santos (POR)Fjerdedommer: Fabio José Costa Verissimo (POR)

UEFA Dommerveileder: Tomasz Mikulski (POL)

 

Girondins Bordeaux -:-  Kairat Almaty
20:30 CET – Bordeaux (FRA)
Dommer: Halis Özkahya (TUR)Assistentdommere: Cem Satman (TUR), Ekrem Kan (TUR)Fjerdedommer: Alper Ulusoy (TUR)

UEFA Dommerveileder: Darko Čeferin (SVN)

 

Viktoria Plzen -:-  Vojvodina
20:50 CET – Plzen (CZE)
Dommer: Javier Estrada Fernández (ESP)Assistentdommere: Miguel Martínez Munuera (ESP), Francisco Javier Martin Garcia (ESP)Fjerdedommer: Carlos Clos Gómez (ESP)

UEFA Dommerveileder: Hans Reijgwart (NED)

 

Lech Poznán -:-  Videoton
21:00 CET – Poznan (POL)
Dommer: Mattias Gestranius (FIN)Assistentdommere: Jan-Peter Aravirta (FIN), Mikko Alakare (FIN)Fjerdedommer: Antti Munukka (FIN)

UEFA Dommerveileder: Igor Ischenko (UKR)

 

Southampton -:-  Midtjylland
21:00 CET – Southampton (ENG)
Dommer: Clément Turpin (FRA)Assistentdommere: Frédéric Cano (FRA), Nicolas Danos (FRA)Fjerdedommer: Benoít Bastien (FRA)

UEFA Dommerveileder: Matteo Trefoloni (ITA)