dommerklikkSørlandsdommeren Tore Hansen er først ut i årets Tippeliga når han dømmer kampen mellom Aalesund og Stabæk. Hansen føler ikke det er noe ekstra press med å dømme den første seriekampen i vår øverste liga for herrer.

– Alltid deilig å komme i gang med sesongstarten og ekstra moro å være førstemann ut. Det er ikke noe spesielt større press å ha første kamp men alltid spennende når det er runde én. Vi gleder oss og forbereder oss som til hvilken som helst kamp – altså veldig godt, sier Hansen til dommere.no.

Ofte er det mange som følger med på de første kampene for å se hva dommerne har fått beskjed om å slå ned på. Ifølge FIFA-dommer Tore Hansen, er det innen usportslig opptreden man nok vil se en endring.

– Det er ingen kjenpestore endringer i årets retningslinjer. Fokuset vil fortsatt være på det å beskytte spillerne og beskytte spillet, men kanskje i forsterket grad bestraffe usportslig opptreden blant spillere og ledere.

Og som alle andre som er glade i fotball, er det en ting også dommeren fra Feda i Vest-Agder slår fast på vegne av tippeligadommerne.

– Vi gleder oss veldig til å komme i gang og er superklare, sier Tore Hansen.
Kampen spilles kommende fredag klokken 19.00, og deretter er det kamper lørdag, søndag og mandag før første serierunde er ferdigspilt.

Her er komplett dommeroppsettet for Tippeligaens første serierunde 2016:

Fredag 11. mars kl. 19.00
Aalesund – Stabæk
Sted: Color Line Stadion
Dommer: Tore Hansen, Feda IL
Assistentdommer 1: Jon-Michael Knutsen, Løvenstad
Assistentdommer 2: Morten Jensen, Fjellhamar
4. dommer: Tommy Skjerven, Kaupanger IL
Dommerveileder: Morten Høgberg, Manglerud Star Fotball, IL
Kampdelegat: Njål Rønning, Valder, IL – Fotball

Lørdag 12. mars kl. 18:00
Odd – Rosenborg
Sted: Skagerak Arena
Dommer: Tom Harald Hagen, Grue IL
Assistentdommer 1: Ivar Michael Jahr, Raufoss Fotball
Assistentdommer 2: Anders Michael Velo, Furuset Fotball IF
4. dommer: Bjørn Hansen, Kolbotn IL
Dommerveileder: Tore Aaland, Seljord IL
Kampdelegat: Bengt Are Pettersen, Stokmarknes IL

Søndag 13. mars kl. 15:30
Molde – Tromsø
Sted: Aker stadion
Dommer: Ola Hobber Nilsen, Nordstrand IF
Assistentdommer 1: Hans Christian Stormoen, Årstad IL
Assistentdommer 2: Anders Olav Dale, Nordre Holsnøy IL
4. dommer: Kai Erik Steen, Gneist, IL
Dommerveileder: Kjell Alseth, Stjørdals-Blink Fotball
Kampdelegat: Tore-Christian Albrechtsen Gjelsvik, Askøy FK

Søndag 13. mars kl. 18:00
Bodø/Glimt – Sogndal
Sted: Aspmyra stadion
Dommer: Dag Vidar Hafsås, Kolstad Fotball
Assistentdommer 1: Leif Erik Opland, Byneset IL
Assistentdommer 2: Runar Langseth, Kolstad Fotball
4. dommer: Espen Eskås, Bækkelagets SK
Dommerveileder: Jonny Ditlefsen, Gruben IL
Kampdelegat: Jan Inge Tangen, SK Trygg/Lade

Sarpsborg 08 – Haugesund
Sted: Sarpsborg st KG
Dommer: Martin Lundby, Bøverbru IL
Assistentdommer 1: Reidar M. Gundersen, Frisk-Asker, IF
Assistentdommer 2: Geir-Oskar Isaksen, Ramfjord UIL Fotball
Dommerveileder: Jon Eilif Skjervold, Fet
Kampdelegat: Jan Olav Knutsen, Haugsbygd IF

Strømsgodset TF – Brann
Sted: Marienlyst gml
Dommer: Svein Oddvar Moen, Haugar, SK
Assistentdommer 1: Kim Tomas Haglund, Navestad IF
Assistentdommer 2: Frank Andås, Gjøvik-Lyn, FK
4. dommer: Trond Ivar Døvle, Fjellhamar
Dommerveileder: Jan Petter Randen, Hof IL
Dommerveileder: Rune Pedersen, Sprint-Jeløy, SK
Kampdelegat: Kjell Hulby, Frogner

Søndag 13. mars kl. 20:00
Start – Lillestrøm
Sted: Sparebanken Sør Arena
Dommer: Svein-Erik Edvartsen, Hamar IL
Assistentdommer 1: Magnus Lundberg, Ringsaker IF
Assistentdommer 2: Jan Erik Engan, Loddefjord IL
Dommerveileder: Ivar Ansgar Eriksen, Flint Fotball
Kampdelegat: Rune Nordby, Tveita IL

Mandag 14. mars kl. 19:00
Vålerenga – Viking
Sted: Ullevaal Stadion
Dommer: Ken Henry Johnsen, Husøy & Foynland IF
Assistentdommer 1: Sven Erik Midthjell, Eid IL
Assistentdommer 2: Tom Harald Grønevik, Gneist, IL
4. dommer: Trygve Kjensli, Nesodden IF
Dommerveileder: Arild Haugstad, Faaberg Fotball
Kampdelegat: Svein Erik Waters, Fredrikstad FK